دندان درآوردن

 دندان درآوردن

 

نویسنده: دبورا تکاک
مترجم: مینا اسماعیلی 

4 روش برای کاهش درد ناشی از رویش دندان

شاید بسیاری از مردم ندانند که دندان های کودکان در حقیقت ماه ها قبل ازتولد شروع به رشد می کنند. در واقع، دندان ها در پنجمین یا ششمین هفته بارداری شروع به جوانه زدن می کنند و تا زمان تولد کودک، همه ی 20دندان شیری که طی دو و نیم سال پس از تولد خواهند رویید، بر روی استخوان آرواره ها رشد کرده و موجودند. معمولاً نخستین دندان های کودک طی 4تا 8 ماه پس از تولد، شروع به ظاهر شدن می کنند. لثه کودک متورم و حساس شده، طفل ناآرام، بی قرار و بد خلق می شود. بله دندان درآوردن آغاز شده است! اگر شما هم مثل بسیاری از والدین دیگر باشید، احتمالاً کمی راجع به چگونگی واکنش خود و فرزندتان نسبت به حمله ی دندان به بافت لثه نگران و حساس خواهید شد. دکتر« جان بوگرت » می گوید: « کودک ممکن است کمی ناآرام شود و یا هیچ تغییری در او رخ ندهد. بیشتر کودکان هنگام رویش دو تا چهار دندان نخست کمی ناآرام و بد خلق می شوند ». خوشبختانه دندان درآوردن چندان مشکل نیست. اما در بعضی موارد با سختی بیشتری توأم است. اکنون به نکاتی اشاره می کنیم که عبور از این مرحله را هم برای شما و هم برای فرزندتان آسان تر می کنند.
- خنک کردن دندان ها
جویدن دندان گیر مخصوص کودکان، به خصوص اگر آن را داخل یخچال بگذارید تا خنک شود به کودک احساس خوبی می دهد و باعث آرامش او می شود. در مورد کودکان 6 ماهه یا بزرگ تر حتی جویدن یک حوله ی تمیز و خنک می تواند اثر خوبی داشته باشد.
- از همین امروز ماساژ لثه ها را آغاز کنید
شاید لازم باشد تمیز کردن دهان کودک خود را از قبل ظاهر شدن دندان ها آغاز کنید. با استفاده از یک گاز استریل و یا حتی یک لیف تمیز مرطوب، در حالی که آن را به دور انگشت اشاره خود پیچیده اید، لثه های کودک را ماساژ دهید. با این کار میکروب ها از دهان کودک خارج شده، در عین حال کودک به ماساژ لثه ها عادت می کند. به این ترتیب هنگامی که نخستین دندان کودک می روید، می توانید از همان ابتدا مسواک زدن دندان او را بدون آن که لثه ها دچار مشکلی شوند آغاز نمایید. به علاوه ابتدا مسواک زدن دندان او را بدون آن که لثه ها دچار مشکلی شوند آغاز کنید. به علاوه ماساژ لثه ها به سلامتی بیشتر آن ها کمک می کند. از چه موقع باید ماساژ لثه را آغاز کرد؟ توصیه ی ما این است که از همان نخستین روزی که نوزاد را از بیمارستان به خانه می آورید ماساژ لثه ها را آغاز کنید. اما احتمالاً هنوز هم دیر نشده و می توانید این کار را از هم اکنون آغاز نمایید. روزی چند بار، به خصوص شب ها قبل از خواب، لثه های کودک را ماساژ دهید.
- استفاده از دندان گیر طعم دار
یک تکه سیب سرد را در پارچه ی تمیز و نم داری بپیچید. اکثر دندان گیرهای مخصوص کودک بدون طعمند. بنابراین گاززدن یک تکه سیب برای کودک خوشایند تر از دندان گیر بدون طعم و مزه خواهد بود.
- استفاده از داروهای مجاز
بدون نسخه جهت رفع درد و التهاب دکتر « بوگرت » استفاده از داروهایی را که اغلب والدین برای رفع درد در دسترس دارند توصیه می کند. برطرف کردن درد را معمولاً استامینوفن (1) کودکان به عهده دارد. البته بی حس کننده های موضعی دیگری نیز وجود دارند که در تسکین درد دندان کودک مؤثرند و بدون نسخه به فروش می رسند. کافی است مقداری از این بی حس کننده ها را بر روی لثه بمالید تا درد کودک تسکین یابد.

هشدار پزشکی

- تب علامت بیماری است.
یکی از باورهای غلط مردم این است که تب را نشانه ی رویش دندان در کودک تلقی می کنند. تب به هیچ عنوان نشانه ی رویش دندان نیست. بلکه نشانه ی وجود مشکلی در نقطه ای دیگر از بدن است. پس مراجعه به پزشک در این گونه موارد الزامی است.

پی نوشت :

1. Tylenol.

منبع مقاله :
تکاک، دبورا، (1388) درمان های خانگی، مترجم: مینا اسماعیلی، ویراستار پزشکی: نوید محمدی، تهران: گلبرگ، چاپ پنجم 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه