شوره سر

 شوره سر

 

نویسنده: دبورا تکاک
مترجم: مینا اسماعیلی 

10 روش جلوگیری از تشکیل پوسته

شوره ی سر تنها مشکل شما نیست. بعضی از آرایشگرها می گویند « شوره ی سر تنها مشکلی است که اغلب مشتریان از آن شکایت دارند. » متخصصان پوست معتقدند که همه ی افراد به نسبت کمتر یا بیشتر دارای شوره سر می باشند. پس اگر مایلید علت واقعی آن را بدانید و به از بین بردن آن اقدام کنید، به صحبت های متخصصان در این زمینه توجه کنید.

شوره سر را نادیده نگیرید

هر کاری می خواهید بکنید. ولی شوره ی سر را نادیده نگیرید و از تکرار شدن چرخه ی خاراندن سر و سپس پوسته شدن جلوگیری نمایید. بی اعتنایی به این مسأله سبب تشکیل پوسته های فلس مانند در کف سر می شود. تشکیل این پوسته ها به نوبه ی خود باعث ایجاد خارش می گردد. در اثر خاراندان، پوست سر خراش برمی دارد. خاراندن شدید باعث زخم شدن پوست سر و در نهایت فراهم آمدن زمینه ی ایجاد عفونت می گردد.

شستن مرتب موها

متخصصان در این مورد همگی بر یک عقیده اند. به نظر کارشناسان موها را باید مرتب (در صورت لزوم هر روز) شست. دکتر« پاتریشیا فاریس » در این باره می گوید: « به طور کلی هرچه موها را بیشتر کنترل شوره ی سر آسان تر خواهد بود. »

استفاده از شامپوهای ملایم در ابتدا

در غالب موارد شامپوهای ملایم و غیردارویی برای کنترل شوره ی سر کفایت می کنند. شوره ی سر معمولاً در افرادی که پوست سر و موهای چربی دارند به وجود می آید. با شستشوی روزانه ی سر با یک شامپوی ملایم که به نسبت 50% با آب مقطر رقیق شده است می توان چربی پوست سر را بدون آسیب رسیدن به آن و تشدید مشکل کنترل نمود.

از شامپوی قوی تری استفاده کنید

اگر شامپوهای معمولی مؤثر واقع نشدند از شامپوهای ضد شوره استفاده نمایید. شامپوهای ضد شوره بر اساس ترکیباتشان و نحوه ی تأثیر بر شوره طبقه بندی می شوند. بنا به اظهار دکتر« دایانا بیهووا » شامپوهایی که حاوی سولفید سلنیوم یا(1) Pyrithione Zinc می باشند نسبت به بقیه ی شامپوها سریع تر اثر کرده و تکثیر سلول های پوست سر را به تعویق می اندازند. شامپوهایی که حاوی اسید سالیسیلیک و گوگرد هستند از چسبندگی شوره و پوسته ها به پوست سر می کاهند و در نتیجه در اثر شستشوی سر این پوسته ها به راحتی از موها و پوست سر جدا شده، شسته می شوند. شامپوهای حاوی ترکیبات ضد باکتری، باکترهای موجود بر روی پوست سر را از بین می برند و احتمال ابتلا به عفونت را کاهش می دهند. بالاخره شامپوهای حاوی تار (قطران) از رشد و تکثیر سریع سلولی جلوگیری می کنند.

شامپوهای محتوی تار (2)

در موارد شدید شوره ی سر، دکتر « فاریس » شامپوهای حاوی ترکیبات تار را پیشنهاد می کند. سر را با شامپوی محتوی تار بشویید و سپس 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا تار وقت کافی برای عمل کردن داشته باشد. وی می گوید: « اغلب مردم سر را پس از شامپو زدن بلافاصله آبکشی می کنند. » اگر از شامپوهای محتوی تار به دلیل بوی نامطبوع آن ها استفاده نمی کنید، باید گفت که در حال حاضر بوی شامپوهای جدید بسیار مطبوع تر از انواع قبلی آن هاست.

عدم استفاده ی روزانه از شامپوهای ضد شوره

شامپوهای حاوی تار - و یا شامپوی ضد شوره ی دیگر - به دلیل قوی بودن برای استفاده ی روزانه مناسب نیستند. بنابراین به طور متناوب از شامپوی ضد شوره و شامپوی معمولی استفاده نمایید.

تغییر رنگ برخی از موها در اثر استفاده از شامپوهای ضد شوره

افرادی که موهای بلوند، سفید یا نقره ای رنگ دارند، باید در مصرف شامپوهای ضد شوره حاوی تار دقت بیشتری نمایند. زیرا این شامپوها موجب قهوه ای رنگ شدن موها می شود.

سر را دوبار بشویید

همیشه دوبار سر خود را با شامپوی ضد شوره بشویید. یکبار بلافاصله پس از ورود به حمام سر را بشویید تا شامپو فرصت کافی برای اثر کردن داشته باشد. اجازه دهید کف شامپو تا اتمام زمان استحمام بر روی سر باقی بماند. سپس موها را به دقت آبکشی نمایید و سر را یکبار دیگر با شامپو بشویید و سریعاً با آب بشویید. شستشوی سر با شامپو برای بار دوم باعث می شود مقدار کمی از ترکیبات موجود در شامپو تا شستشو و استحمام بعدی بر روی پوست سر باقی بماند.

از کلاه استفاده کنید

دکتر « بیهوا » جهت افزایش میزان تأثیر شامپو ایده ی دیگری دارد. او می گوید: « پس از شامپو کردن سر و قبل از آبکشی به مدت یک ساعت از یک کلاه نایلونی استفاده کنید و سپس طبق معمول موها را آبکشی نمایید. »

تعویض شامپو

اگر نوع خاصی از شامپو را مناسب و مؤثر یافته اید به استفاده از آن ادامه دهید. ولی توجه داشته باشید که پوست سر پس از مدتی به ترکیبات موجود در شامپو عادت می کند.
بنابراین بهتر است هر چند ماه یکبار شامپوی خود را تعویض کنید تا تأثیر خود را از دست ندهد.

ماساژ پوست سر

هنگام شامپو کردن پوست سر را با نوک انگشتان به آرامی ماساژ دهید تا به جدا شدن پوسته ها از سر کمک کنید. اما از چنگ زدن و خاراندن سر بپرهیزید. چنگ زدن و خاراندن موجب زخم شدن و وخیم تر شدن مشکل می شود.

جدا کردن پوسته ها از سر

دکتر « جوزف فولر » استفاده از یک محلول مجاز بدون نسخه به نام P&S را برای افرادی که پوسته ریزی شدید دارند توصیه می کند. این محلول را قبل از خواب به پوست سر بمالید و سر را با یک کلاه نایلونی بپوشانید و بخوابید. صبح روز بعد سر را با آب بشویید. اگرچه از این محلول می توان هر شب استفاده نمود، ولی به عقیده ی دکتر « فولر » بهتر است تنها هفته ای یک بار مورد استفاده قرار گیرد. زیرا استفاده ی دایمی از این محلول فرد را به زحمت می اندازد(3).

سر را با آویشن بشویید

آویشن به دارا بودن خاصیت ضد باکتریایی ملایم معروف است و در رفع شوره ی سر مؤثر است. 4قاشق چای خوری پر، آویش خشک را در 2 فنجان آب ریخته و به مدت 10 دقیقه آن را بجوشانید. سپس محلول را صاف کنید و بگذارید خنک شود. نیمی از محلول را روی موهای تمیز و مرطوب بریزید و مطمئن شوید که محلول به پوست سر رسیده است. سپس به آرامی ماساژ داده و آبکشی نکنید. نیم دیگر محلول را برای استفاده بعدی نگه دارید.

آبجو را کنار بگذارید

استفاده از آبجو برای آبکشی مو یا حالت بخشیدن به مو باعث ایجاد شوره ی سر می شود. آبجو موجب خشکی پوست سر و در نتیجه ایجاد شوره می گردد.

استفاده از نرم کننده

اگر چه شامپوهای ضد شوره برای رفع شوره بسیار مؤثرند، اما موها را کمی خشن می کنند. بنابراین پس از مصرف این شامپوها حتماً از نرم کننده استفاده کنید.

استفاده از روغن

هرچند چربی زیاد پوست سر موجب تشکیل شوره می شود، اما گهگاه استفاده از روغن گرم به جدا شدن پوسته از کف سر و نرم شدن آن ها کمک می کند. چند گرم روغن زیتون را روی حرارت گذاشته، کمی گرم نمایید. موها را خیس کنید. (زیرا در غیر این صورت روغن به جای رسیدن به پوست سر، جذب موها می شود). سپس روغن زیتون را مستقیماً با برس یا با یک تکه پنبه به پوست سر بمالید. موها را کنار بزنید. به طوری که روغن فقط به پوست سر مالیده شود. بعد به مدت 30 دقیقه با یک کلاه نایلونی موها را بپوشانید. سپس سر را با شامپوی ضد شوره بشویید.

استفاده از نور خورشید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید به میزان کم برای رفع شوره مفید است. زیرا اشعه ماوراء بنفش خورشید بر روی پوست پوسته شده اثر ضد التهاب دارد. شاید به همین علت است که شوره ی سر معمولاً در تابستان کمتر می شود. از گرفتن حمام آفتاب اجتناب کنید. تنها کافی است مدتی در فضای باز در معرض نور خورشید قرار بگیرید. روزانه 30 دقیقه یا کمتر زیر آفتاب بروید. از پوست سایر نقاط بدن که در معرض تابش خورشید واقع می شوند محافظت نمایید. به طور کلی می توان گفت باید بین تأثیر مثبت نور خورشید در رفع شوره و اثرات منفی آن بر پوست تعادل برقرار کرد.

دور کردن اضطراب از خود

هرگز نقش احساسات و هیجانات را در تشدید ناراحتی های پوستی از جمله شوره ی سر و یا بیماری های پوستی از یاد نبرید. این قبیل مشکلات اغلب در اثر اضطراب و فشار روحی تشدید می شوند. بنابراین اگر هیجانات موجب بدتر شدن مشکل شده اند، سعی در یافتن راهی برای غلبه اضطراب نمایید. ورزش کنید. تمرکز نمایید. اضطراب را از خود دور کنید. در ضمن این قدر هم نگران شوره ی سر خود نباشید!

هشدار پزشکی

شوره ی سر دارید و یا به التهاب پوست مبتلایید؟

شوره ی سر اگر شدید باشد در واقع نوعی بیماری به نام درماتیت سبوره که به درمان و مداخله ی پزشکی نیازمند است محسوب می شود. در موارد زیر به نزد پزشک بروید:
0 تحریک پوست سر.
0 کلفت شدن پوست سر علی رغم مصرف مرتب شامپوهای ضد شوره.
0 وجود لکه های قرمز رنگ به خصوص بر روی گردن

پی نوشت ها :

1. هر دو نوع شامپوی ذکرشده به همین نام در ایران موجود است. «ویراستار پزشکی»
2. شامپو «کُل تار» (Caal tar) در ایران به همین منظور موجود است. «ویراستار پزشکی»
3. این محلول در ایران موجود نیست. «ویراستار پزشکی»

منبع مقاله :
تکاک، دبورا، (1388) درمان های خانگی، مترجم: مینا اسماعیلی، ویراستار پزشکی: نوید محمدی، تهران: گلبرگ، چاپ پنجم 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه