مشکلات دندان مصنوعي

 مشکلات دندان مصنوعي

 

نویسنده: دبورا تکاک
مترجم: مینا اسماعیلی 

14روش برای راحت تر لبخند زدن

همه می دانند که دندان های « جورج واشینگتن » مصنوعی بود. اما آیا می دانستید که دندان های تیز و مشکل آفرین، سفر به دور دنیای رییس جمهور، « اولیس گرانت »، را خراب کردند؟ بیچاره رئیس جمهور « ریشو »، احتمالاً هنگامی که در حال تشویق و تحسین کلاه سفیدها بود و دستش را از میله های اطراف عرشه گرفته و خم شده بود ناگهان دندان های مصنوعی اش به داخل آب دریا سقوط کردند. واقعاً باید برای افرادی که در دوران گذشته از دندان مصنوعی استفاده می کردند تأسف خورد. دندان های مصنوعی تا قبل از اختراع کرم ها و خمیرهای فوق العاده چسبناک، شل بودند و بسیاری از مردم هنگام خوردن غذا آن ها را از دهان خارج می کردند. خدا را شکر می گوییم که امروزه همه چیز تغییر کرده است. شما هم اگر از دندان مصنوعی استفاده می کنید ممکن است با برخی از مشکلات مربوط به افزایش سن از قبیل: زخم دهان، دشواری در جویدن غذا یا صحبت کردن، لغزیدن و جابجا شدن دندان ها و طبیعی به نظر نرسیدن آن ها مواجه باشید. امروزه امکان انتخاب نوع دندان مصنوعی توسط افردی که ناگزیر به استفاده از آن هستند بیشتر است. به هر حال از هر نوع دندان مصنوعی که استفاده شود، مانند هر عضو مصنوعی دیگری که در بدن کار گذاشته یا به آن متصل گردد، مدتی زمان لازم است تا فرد بدان عادت کند. دکتر « جورج مورل » و همکارانش در این زمینه پیشنهاداتی دارند:
- خود را در آینه نگاه کنید
جلوی آینه بروید و لبخند بزنید. اخم کنید. خوشحال شوید. ناراحت شوید. قیافه جدی به خود بگیرید. حالت های مختلف صورت را مقابل آینه تمرین کنید تا هنگامی که در برابر مردم قرار می گیرید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.
- تمرین صحبت کردن نمایید
گفتن حروف صدادار را تمرین کنید. حالا حروف بی صدا را با صدای بلند بخوانید. تمرین به شما کمک می کند صحبت کردن با وجود دندان های مصنوعی در داخل دهان را بیاموزید.
- از خودتان فیلمبرداری کنید
دکتر« مورل » فیلمبرداری را به چند دلیل سودمند می داند. زیرا به شما امکان می دهد خود را از دید فردی کاملاً غریبه نظاره کنید. به علاوه می توانید با نشان دادن فیلم به دندانپزشک از او در کشف مشکلات فک و حرکات لب ها درخواست کمک نمایید.
- عدم استفاده از خلال دندان
استفاده از خلال دندان برای افرادی که دندان مصنوعیی دارند، خطرآفرین است. زیرا دندان مصنوعی باعث کاهش و از دست رفتن حس لامسه در دهان شده و هنگام استفاده از آن ممکن است بشکند و بدون آنکه متوجه شوید تکه ای از آن در گلو گیر کند.
- کتاب بخوانید
کتابی را انتخاب کنید و آن را با صدای بلند بخوانید. « دکترتینتر » می گوید: « داشتن دندان مصنوعی در دهان مانند داشتن یک عضو مصنوعی در بدن است. پس باید تمرین کنید تا بتوانید از آن به خوبی استفاده نمایید. برای این منظور از روی نوشته های کتابی، بلند بخوانید. به تلفظ و نحوه بیان کلمات به دقت گوش کنید و هر جا لازم بود نحوه ی ادای کلمه و تلفظ خود را اصلاح کنید ».
- استفاده از چسب
چنانچه احساس می کنید دندان های مصنوعی جدید شما کاملاً قالب دهانتان نیستند می تواند تا زمانی که دندان ها کاملاً اندازه دهان شوند و به ��ن ها عادت کنید از چسب دندان استفاده کنید. اما اگر دایماً مجبور به استفاده از چسب دندان هستید، بدان معناست که دندان هایتان باید مجدداً بررسی و اصلاح شوند. چسب دندان، نوعی چسب است که دندان های مصنوعی و لثه را موقتاً به هم می چسباند و فاصله بین آن ها را پرمی کند. این چسب ها بدون نسخه در همه داروخانه ها و دراگ استورها به فروش می می رسد.
- خوردن غذاهای نرم
نه، نگران نباشید. محکوم نیستید مانند بچه ها تا آخر عمر غذاهای نرم بخورید. اما در ابتدا با غذاهای نرم شروع کنید و به تدریج غذاهای سفت را به رژیم غذایی خود بیفزایید. به طوری که لثه ها فرصت کافی برای عادت کردن به دندان های مصنوعی داشته باشند.
- شستشو با آب و صابون
پس از خوردن غذا، دندان ها را از دهان خارج کنید و آن ها را با صابون ساده و آب ولرم بشویید.
- تمیز نگه داشتن دندان ها
اگر دندان هایتان از نوع کاشتنی هستند لازم است آن ها را مانند دندان های طبیعی روزی دوبار تمیز کنید. دکتر « مورل » می گوید: « ما می توانیم دندان های مصنوعی زیبایی برای بیماران بسازیم. اما اگر خوب از دندان ها مراقبت نشود زیبایی خود را از دست خواهند داد. » برخی از مسواک ها ممکن است کمی متفاوت از سایر مسواک ها باشند. اما به هر حال وظیفه ی همه مسواک ها یکی است و همه کار تمیز کردن دندان را به عهده دارند. فراموش نکنید که دندان های خود را تمیز نگه دارید.
- شستشوی دهان
به گفته ی دکتر « اریک شپیرا » همه ی کودکان با پلاک دندانی متولد می شوند. حتی اگر دندان نداشته باشید لازم است به منظور خارج کردن پلاک ها، لثه های خود را با یک مسواک نرم و به آرامی بشویید. لثه ها را نباید محکم و با شدت مسواک نمود زیرا این کار موجب زخم شدن دهان می شود. خوب تمیز کردن دهان و لثه ها مانع از بوی دهان و سبب حفظ سلامت لثه ها می گردد.
- استفاده از قرص های مکیدنی
یکی از شکایات بیماران ظرف چند هفته اول پس از گذاشتن دندان مصنوعی افزایش مقدار بزاق است. این مشکل را می توان به راحتی با مصرف قرص های مکیدنی طی چند روز اول برطرف نمود. قرص های مکیدنی باعث می شوند بیشتر بزاق را قورت بدهید و در نتیجه از زیادی آن رهایی یابید.
- ماساژ لثه ها
انگشت شست و اشاره خود را روی لثه ها قرار دهید (به طوری که انگشت اشاره روی قسمت خارجی لثه قرار گیرد). سپس لثه را ماساژ دهید. با این کار گردش خون لثه بهبود یافته، استحکام طبیعی آن بیشتر می شود.
- شستشو با آب نمک
برای تمیز کردن لثه ها هر روز دهان را با مخلوطی از آب گرم و یک قاشق چای خوری نمک بشویید.
- به لثه ها استراحت دهید
هر زمان که می توانید و برایتان امکان دارد دندان ها را از دهان خارج کنید و به این ترتیب به لثه های خود استراحت دهید.

منبع مقاله :
تکاک، دبورا، (1388) درمان های خانگی، مترجم: مینا اسماعیلی، ویراستار پزشکی: نوید محمدی، تهران: گلبرگ، چاپ پنجم 

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه