هیکل «هالیوودی»به شرط «شیشه»!


هیکل «هالیوودی»به شرط «شیشه»!

وقتی وارد باشگاه ورزشی ای می شدم که روی تابلو آن نوشته شده بود«فقط مخصوص بانوان» خیلی خوشحال بودم. به خودم گفتم چه خوب است پایگاه های ورزشی ای که تنها مخصوص ما زنان است، وجود دارد و همه چیز طبق نیازهایمان چیده شده است. در سالن را باز کردم و اولین تابلویی که روبه روی من بود توجه ام را جلب کرد: «هشت صبح تا هشت شب برای انجام لاغری موضعی کویتیشن و ال پی جی پذیرای شما هستیم.» «لاغری موضعی در ساعات به خصوص» هم از دیگر تبلیغاتی بود که به چشم می آمد.

 

با دنبال کردن صدای موسیقی سرانجام به سالن اصلی رسیدم ولی در همان نگاه اول آرایش های به نسبت عجیب و لباس های ورزشی ای که تناسب چندانی با سالن بانوان نداشت کمی شور و شعف اولیه ام را از بین برد. نکته ای که در آن باشگاه خاص بیشتر توجه ام را جلب کرده بود این بود که بیشتر آنهایی که برای ورزش کردن آمده بودند در حال مشاوره دادن به دیگری درباره این مورد بودند که چه تیپ و مدل جدیدی از لباس و مو به روز شده است. کمی آن طرف تر هم بوفه کوچکی تعبیه شده بود که ظاهرا برای فروش لوازم ضروری ورزشی است ولی بیشتر از همه این کمربندهای رقص عربی است که در آنجا طبقه بندی شده و اثری از لباس ورزشی نیست. البته محلی برای خوردن آبمیوه و غذا هم وجود دارد.

 

 

وقتی برای گرفتن آبمیوه رفتم متوجه شدم آبمیوه ای وجود ندارد و وقتی آب هم خواستم، تمام شده بود و ورزشکاران از آب سردکن استفاده می کردند. در این میان هم عده ای یک با دمبل، تشک و وزنه برنامه های خود را با مربیان مختلف اجرا می کردند و واقعا گیج شده بودم که باید سراغ کدام مربی بروم تا سوالاتم را بپرسم. در میان این سردرگمی ناگهان صدای موزیک دیگری بلند شد و بالای سالن همه شروع به حرکات موزون کردند... . به هرحال به صورت اتفاقی از یکی از مربیان سوالی پرسیدم و چند دقیقه ای با او صحبت کردم. نکته عجیبی که توجه ام را جلب کرد این بود که چشمانش حالت غریبی داشت و صدای بمی هم داشت که توی ذوق می زد، یعنی... . .

 

من که تخصص علمی ورزشی ندارم و تنها نویسنده ورزشی هستم اما واقعا نمی شد برای مصاحبه علمی در این جو وارد صحبت شد؛ همه سوالات من همین مسایل را نشانه گرفته بود و قطعا مدیریت باشگاه روی خوشی نشان نمی داد. از سالن خارج شدم و ناراحت نبودم که مصاحبه ای نگرفته ام، من پاسخ سوالاتم را به وضوح مشاهده کردم.

 

مصرف «شیشه» برای لاغری!

اگر روزگاری به دلیل کمبود فضاهای ورزشی، زنان ما به باشگاه های ورزشی زیرزمینی روی می آوردند تا سلامت جسمانی خود را حفظ کنند، حالا سلامت جسم جایش را به زیبایی جسم داده و رسیدن به این مورد هم نه از طریق علمی بلکه از سایر راه های غیرعلمی میسر شده است.دکتر سعید علی آبادی، دکترای مدیریت ورزش معتقد است: «متاسفانه در شرایطی به سر می بریم که بانوان ما تنها خوش اندامی را می بینند و صبر هم ندارند.

 

مربیان آنها هم برای اینکه شاگردان خود را از دست ندهند به عمد یا غیرعمد آنها را به سوی مکمل های ناصحیح سوق می دهند. این موضوع از خطرات جدی است که ورزش زنان و مردان را تهدید می کند و ای کاش که تنها آنها به مکمل های غذایی روی بیاورند و به سمت موادمخدر از قبیل شیشه و کراک نروند.»چاقی مفرط پس از زایمان، کم تحرکی، فقر ورزشگاه و پارک های تخصصی و کمتر بیرون آمدن از خانه و نداشتن تحرک و مشغولیت بیشتر بانوان با غذاهای لذیذ در آشپزخانه از جمله مسایلی است که سبب تجمع چربی در اندام زنان می شود.

 

دکتر علی آبادی می گوید: «معمولا در میان بانوان ازبین بردن این چربی ها پس از مدتی به یک آرمان تبدیل می شود و استفاده از روش های لاغری کاذب مانند لیپوساکشن، کویتیشن، ال پی جی و... در میان آنها رواج پیدا می کند. متاسفانه استفاده از مواد روان گردان مانند شیشه یکی از مسایلی است که نمی توان از آن چشم پوشید.»

 

ضعف صدا و سیما در اطلاع رسانی

این استاد دانشگاه ازدست دادن رویکرد اصلی آمادگی جسمانی و پرورش اندام را مهم ترین موضوعی می داند که حول محور سلامت بانوان حلقه زده است: «سرعت، قدرت، انعطاف پذیری، چابکی و استقامت پنج فاکتور اساسی آمادگی جسمانی است؛ اما وقتی به فردی که روی ماهیچه های زیبای خود کار می کند می گویی ٣٠٠متر بدو، نمی تواند. مثلا یونیسف در تعریف خود از جوانی می گوید، یک بدن وقتی جوان است که از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشد.»

 

او اضافه می کند: «کشور آمریکا از هنرپیشه های خوش اندام هالیوودی برای جذب مردم به ورزش کردن و بالابردن سلامت جسمانی استفاده کرد اما چیزی که برای کشورهای جهان سوم و درحال توسعه به ارمغان آورد خوش اندام بودن بود. چیزی که در باشگاه های ورزشی الگو شده است.»این استاد دانشگاه پیشنهاد می دهد: «متاسفانه نه تنها سیستم نظارتی در راس باشگاه های ما وجود ندارد بلکه صدا وسیما که بیشترین و مهم ترین وظیفه در راستای اطلاع رسانی مردم را به دوش می کشد به جای عمل کردن به وظیفه خود وسایل غیرعلمی مانند تن تاک یا کفش هایی برای لاغری را تبلیغ می کند. تا زمانی که چنین وضعیتی حاکم باشد، باشگاه های ورزشی سودجو از این خلأ کمبود اطلاع رسانی استفاده می کنند و ذایقه های ورزشکاران را تغییر می دهند در غیراین صورت هیچ ورزشکاری حاضر نمی شود برای خوش اندامی جان خود را به خطر بیندازد و از مکمل های ورزشی غیراستاندارد استفاده کند.»

 

بفرمایید فال قهوه!

اما شاید یکی از بزرگ ترین ضربه هایی که به مبحث آمادگی جسمانی بانوان وارد شد، بسته شدن فدراسیون آمادگی جسمانی بود؛ تنها نهادی که سازماندهی این بخش از ورزش بانوان را برعهده داشت.

 

فاطمه ابوالقاسمی، رییس اسبق این فدراسیون منحل شده می گوید: «با بسته شدن این فدراسیون، فدراسیون های ورزشی همگانی و بدنسازی و پرورش اندام قدرت گرفتند. این دو نهاد روی آمادگی جسمانی به عنوان کار علمی پژوهشی تمرکز نمی کنند و این عضله سازی است که حرف اول را می زند.

 

از طرفی به دلیل عدم ثبات مسایل اقتصادی، افراد سودجو مواد نیروزای غیراستاندارد یا فاسد را به ایران وارد کردند و با عوض کردن مارک و تاریخ مصرف، آنها را در باشگاهای ورزشی به فروش رساندند و بسیاری از افراد که باید پاسخگوی این معضل باشند به دلیل سود این کار خودشان هم وارد این ماجرا شدند. در نهایت بدن های ساخته شده جای بدن سالم را گرفت.»یکی از مشکلات اساسی، مشخص نبودن نهاد نظارتی برای باشگاه های ورزشی است و با انحلال فدراسیون آمادگی جسمانی، فدراسیون های ورزشی جایگزین این موضوع اصلا در دستور کارشان قرار ندارد.

 

ابوالقاسمی با تایید این موضوع، نبود قانون اجرایی قوی ای را که بتواند بر رانت خواری برخی باشگاه ها غلبه کند، از دیگر مشکلات ذکر کرد: «تا وقتی چنین وضعیتی حاکم باشد اگر باشگاه های ورزشی غیر از این عمل کنند، عجیب است. ما برخی باشگاه های ورزشی را داریم که تبدیل شده به محلی برای گرفتن فال قهوه، مزون لباس، سولاریوم و... متاسفانه هیچ جایگاه و نهادی نیست که بگوید ما مسوولیت بازرسی بر باشگاه ها را قبول می کنیم.»مریم سپاهی، مربی و کارشناس رشته آمادگی جسمانی در ارزیابی کلی خود از باشگاه های خصوصی فعال در بخش بانوان می گوید: «نه تنها ما در شرایط فعلی از استانداردهای جهانی فاصله داریم بلکه متاسفانه دیده می شود که امروزه تناسب اندام و زیبایی اندام از بعد سلامتی و آمادگی جسمانی برای زنان ورزشکار ما برجسته تر شده و آنها اهمیت کمتری برای سلامتی شان قایل می شوند. از طرفی بعضا مشاهده می شود که برای رسیدن سریع تر به اهدافشان وسوسه می شوند از داروهای هورمونی استفاده کنند. این موضوع رواج زیادی پیدا کرده و راه بسیار پرخطری است. بنابراین وظیفه من مربی اطلاع رسانی درست در مورد پروسه تمرین، تغذیه و تغییر روش های غلط است چرا که آنها با تمرین و تغذیه مناسب به اهدا ف خود خواهند رسید.»

 

این مربی بدنسازی تبلیغات صحیح رسانه ها و فدراسیون آمادگی جسمانی را از مهم ترین ابزارهای موجود برای فعالیت صحیح بانوان توصیف کرد: «در این میان قطعا خود فرد اولین عنصری است که با تغییر نگاه خود به ورزش و سلامتی می تواند به سلامتی اش کمک کند و در درجه بعد مربی برای ارایه اطلاعات درست به ورزشکاران نقش اصلی را بازی می کند که نوع روش مربی باید با نظارت جدی فدراسیون باشد که چه روشی را برای تمرین دهی ورزشکاران برعهده می گیرد.»پر واضح است که باشگاه های اندکی هستند که فعالیت هایشان برپایه کارهای اصولی و علمی است و سلامتی جسم مهم ترین دغدغه آنهاست.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه